19/07/2026 0 Kommentarer
TorsdagsCaféen - Lang Lang og andre Tangentkunstnere
TorsdagsCaféen - Lang Lang og andre Tangentkunstnere

Hver anden torsdag kl. 14-16 mødes vi i TorsdagsCaféen for at tilbringe et par timer i hinandens selskab. Vi begynder med en kort andagt i kirken, hvorefter vi går over i sognehuset til kaffebord med hjemmebag, snak, sang og foredrag. Det er gratis at deltage og alle er velkomne
__
Lang Lang og andre Tangentkunstnere
med Gerner Johannes Lechner
Den verdensberømte pianist Lang Lang, født i 1982, begyndte at spille klaver som fireårig og blev tidligt optaget af Griegs klaverkoncert i a-mol. Hans musikalske rejse førte ham fra barndommens koncertoplevelser til studier i Chicago og senere til Tyskland.
Foredraget præsenterer også eksempler på coverkunst - fra panfløjte og orgel til Pink Floyd og Händel - samt et dobbeltalbum med Richard White, hvor han selv medvirker med tangentspil.
Gerner, som er foredragsholder på dette musikforedrag, medbringer desuden en bog om orglets historiske opbygning. Under foredraget vil der blive spillet brudstykker af kunstneren Lang Lang.
Kommentarer